Morze Śródziemne – nurkowanie w kolebce nurkowej – miejsce narodzin akwalungu.

 Morze Śródziemne to miejsce narodzin nurkowania z akwalungiem. To tutaj w latach 40. i 50. Jacques Cousteau i jego załoga wykonali pionierskie nurkowania z pierwszym aparatem oddechowym o otwartej cyrkulacji – urządzeniem, które otworzyło podwodny świat dla zwykłych ludzi. Morze Śródziemne traktowano jako morską autostradę łączącą południową Europę, północną Afrykę i wschodnią Azję, którą żeglarze przemierzali od ponad 4000 lat.

Wody Morza Śródziemnego należą do ciepłych i wyjątkowo przejrzystych i nie dziwi więc, że wiele osób ucieka w te obszary, aby zanurkować w najpiękniejszych wodach świata. Obszar Morza Śródziemnego jest niezwykle interesujący zwłaszcza w obszarze Malty i Chorwacji. To właśnie te wody Jacques Cousteau okrzyknął najpiękniejszymi wodami na świecie. Dzięki obszarowi Morza Śródziemnego zaczęto wykonywać badania podwodne w zakresie życia podwodnego (fauna i flora), jak i pogłębiły się znacznie próby stworzenia idealnego akwalungu.

Wody Morza Śródziemnego są umiarkowanie ciepłe. Do nurkowania rekreacyjnego wystarczy jednak pianka o grubości maksymalnie 5 mm. Choć nie ma tu tropikalnej rafykoralowej, popularne rafy śródziemnomorskie obfitują w ryby, bezkręgowce, brunatnice i inne organizmy chłodniejszych wód morskich. Flora i fauna są na tyle obfite, że to właśnie tu w Portofino, blisko Genui (Włochy), założono pierwszy podwodny park. Wyjątkowo interesująca jest również kultura i ludzie żyjący w obszarze Morza Śródziemnego. Czas na lądzie płynie tu wolniej, kuchnia jest znakomita zwłaszcza owoce morza, a już na pewno regionalne wina.

 


Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *